Otwarcie dróg w ChojnicachOtwarcie dróg w Chojnicach

Mimo, że oddano je do użytku już kilka miesięcy temu i mieszkańcy Chojnic korzystają z nich, dzisiaj (07.06) odbyło się otwarcie dwóch ulic. W uroczystym otwarciu ulic Winogronowej i Czereśniowej, których modernizacja i remont zostały dofinansowane ze środków rządowego programu Funduszu Dróg Samorządowych wziął udział m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich, poseł na Sejm RP Aleksander Mikołaj Mrówczyński, burmistrz miasta Chojnice Arseniusz Finster.

Całkowity koszt tej inwestycji to 7,5 mln, dofinansowanie 50% z FDS. W ramach inwestycji wykonano rondo, zmieniono przebieg ulicy Czereśniowej, wykonano kanalizację deszczową i odwodnienie ulicy, ciąg pieszo-rowerowy, oświetlenie oraz dwa nowe włączenia. Obie ulice mają zupełnie nową nawierzchnię.

Wszyscy uczestnicy otwarcia podkreślali jak ważna jest to inwestycja z punktu widzenia ułatwienia komunikacji ze Szpitalem Specjalistycznym im. J.K Łukowicza. Ulice Winogronowa i Czereśniowa umożliwiają bezpieczny i szybki dojazd do szpitala z dwóch stron miasta- zarówno od ulicy Strzeleckiej jak i Bytowskiej. Obie drogi stanowią również swoisty by-pass dla kierowców, którzy chcą ominąć ścisłe centrum miasta i dostać się np. do Chojniczek czy hospicjów.

Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński w swojej wypowiedzi podkreślił jak ważne dla Polski powiatowo- gminnej są środki z rządowych programów wspierających inwestycje drogowe, budowę żłobków oraz Fundusz Inwestycji Lokalnych. To te pieniądze z centralnego budżetu państwa, pozwalają dogonić większe miasta, które dotychczas najwięcej korzystały ze wszelkich programów i wsparcia przez urzędu marszałkowskie, programy rządowe. Wielkie miasta rozwijały się, piękniały, a dystans pomiędzy miastami wojewódzkimi, a miastami leżącymi na rubieżach województw się zwiększał. Rząd Prawa i Sprawiedliwości postawił na zrównoważony rozwój i wspiera mniejsze ośrodki, aby mieszkańcy Polski powiatowo- gminnej nie czuli się wykluczeni, mieli bezpieczną infrastrukturę drogową i większy komfort życia.

Burmistrz Chojnic, Arseniusz Finster dziękował posłowi za wsparcie i pomoc przy ubieganiu się o dofinansowanie inwestycji realizowanych przez miasto, podkreślił doskonałą współpracę z posłem. Wojewoda pomorski, Dariusz Drelich również dziękował za współpracę i zaangażowanie posła w sprawy Polski, mówiąc, że wojewoda jest w Gdańsku, ale ma w terenie "swoich" posłów, którzy przekazują informację i lobbują na rzecz ważnych inwestycji dla samorządów i społeczności lokalnej.

 

Relacja portalu chojnice.com:

Relacja

20210607 133637

20210607 13391220210607 13391020210607 135032