Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Aktualności » Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca w całej Polsce odbywały się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Coraz więcej Polaków uczestniczy w obchodach tego święta ustanowionego ku pamięci żołnierzy niezłomnych, którzy nie zakończyli walki po pokonaniu Niemców, tylko zostali zmuszeni przez nowego okupanta Polski do walki o swoje życie, wolność i godność.
Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński uczestniczył w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które w dniu 1 marca odbyły się w Miastku oraz w Słupsku. W Miastku w uroczystościach uczestniczył m. in. wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk, burmistrz Miastka Danuta Karaśkiewicz , przewodniczący rady . Asystę obchodów stanowili żołnierze z jednostki w Słupsku. Poseł zabrał głos podkreślając rolę pamięci o tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, którzy nie poddali się i do końca życia byli wierni przysiędze złożonej w podziemiu. Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Narodu Polskiego.
Wieczorem 1 marca poseł był gościem uroczystości zorganizowanych przez Stowarzyszenie Kibiców Gryfa Słupsk. Msza święta w intencji żołnierzy niezłomnych i Ojczyzny została odprawiona w kościele p.w. św. Jacka, po Mszy świętej odbył się Marsz Pamięci ulicami Słupska, który zakończył się pod pomnikiem Żołnierza Polskiego, gdzie delegacje i uczestnicy złożyli kwiaty.
2 marca biuro poselskie posła Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego i Komitet Terenowy Prawo i Sprawiedliwość w Chojnicach zaprosili mieszkańców powiatu na IV Chojnicki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Marsz rozpoczał się na chojnickim Starym Rynku o godzinie 14.00. Gościem Chojnickiego Marszu był wiecewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk, który przemawiając na chojnickim rynku wspominał młodych ludzi, którzy złożyli swoje życie za wolną Ojczyznę walcząc z sowieckim okupantem. Uczestnicy marszu przeszli ulicami miasta pod pomnik I Batalionu Strzelców przy ulicy Świętopełka, gdzie został odśpiewany hymn państwowy. Poseł i wicewojewoda złożyli kwiaty pod pomnikiem Chrystusa Króla, Orła oraz I Batalionu Srzelców.
O godzinie 16.00 z udziałem posła, rozpoczęły się uroczystości obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Przechlewie. Uroczystości zostały zorganizowane przez Urząd Gminy w Przechlewie oraz Stowarzyszenie Przechlewscy Patrioci. Uroczysta Msza święta w kościele p.w. świętej Anny, z udziałem chóru szkolnego, następnie złożenie kwiatów pod pomnikiem Za Naszą i Waszą Wolność. W Domu Kultury w Przechlewie odbył się występ artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej w Przechlewie poświęcony ostatnim chwilom życia Inki. Dzieci czytały również listy, które podpułkownik Łukasz Ciepliński /prezes IV Komendy Zrzeszenia Win, zamordowany 1 marca 1951 roku/ pisał do swojego 4 letniego syna. Gwiazdą wieczory był bard Leszek Kołakowski, który swoim recitalem uświetnił obchody święta żołnierzy wyklętych.