Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Aktualności » Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca biuro poselskie Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego tradycyjnie zaprosiło chojniczan do upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. Radni, delegacja 34. Chojnickiego Batalionu Radiotechnicznego, delegacja Rycerzy Kolumba, mieszkańcy Chojnic zgromadzili się na cmentarzu komunalnym i oddali hołd żołnierzom niepodległościowego podziemia.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek prezydenta, profesora Lecha Kaczyńskiego w dniu 3 lutego 2011 roku. To już 15 raz Polacy mogli symbolicznie oddać hołd tym, którzy nie złożyli broni po „wyzwoleniu” Polski przez Sowietów. Dla wielu żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych rozpoczęła się nowa okupacja, terror, więzienia, wyroki śmierci. Symbolem Żołnierzy Wyklętych zostali na pewno rotmistrz Witold Pilecki, czy młoda sanitariusza „Inka” Danuta Siedzikówna. Wielu z nich do dziś dnia pochowanych jest w bezimiennych mogiłach.
W Chojnicach z inicjatywy posła Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego od prawie dziesięciu lat odbywają się uroczystości rocznicowe. Członkowie Prawa i Sprawiedliwości, radni, mieszkańcy miasta oddają hołd żołnierzom niezłomnym w dniu ich święta.
To nasz obowiązek! Pamięć o tych, którzy walczyli z komunistycznym okupantem jest naszą powinnością wobec tych wszystkich patriotów, żołnierzy, sanitariuszek, którzy na różne sposoby wyrażali swój sprzeciw wobec władzy ludowej przyniesionej na bagnetach Armii Czerwonej. Dzisiaj w sposób symboliczny możemy podziękować im za ofiarę ich życia i postawę, która jest dla nas wzorem wierności Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.
