Konwencja programowa- Gdańsk
Aktualności » Konwencja programowa- Gdańsk
W dniu 30 marca w murach Politechniki Gdańskiej odbyła się regionalna konwencja Prawa i Sprawiedliwości. W konwencji wziął udział premier Mateusz Morawiecki, członkowie Rady Ministrów, parlamentarzyści Zjednoczonej Prawicy oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Poseł Aleksander Mrówczyński wraz z liczną delegacją członków komitetu terenowego PiS w Chojnicach uczestniczył w gdańskiej konwencji .
Podczas konwencji zaprezentowano kandydatów PiS-u w okręgu numer 1 obejmującego województwo pomorskie. Ważnym punktem konwencji była prezentacja programu, tzw. Europejskiej Deklaracji Programowej Prawa i Sprawiedliwości. Programu z jakim PiS idzie do wyborów.
Jako pierwszy zabrał głos prezes partii Jarosław Kaczyński, który w swoim przemówieniu podkreślił kwestię wiarygodności w przestrzeni publicznej nawiązując do walki o wolność w kontekście ACTA 2. Wolność jest niezwykle ważna, wolność wyborów, światopoglądu, ale również wolność swobodnego głoszenia poglądów i opinii, która niestety jest coraz bardziej reglamentowana w Unii Europejskiej /mordercze zamachy terrorystyczne to „incydenty” według mediów zachodnich/.
"Mówię o wolności nie tylko dlatego, że jesteśmy w Gdańsku, gdzie wszystko się zaczęło. Ostatnio zapadła poza Polską w Parlamencie Europejskim decyzja, która w wolność godzi, w wolność w Internecie. Mówię o tzw. ACTA 2. Tu są dwa problemy. Po pierwsze, to ten o którym mówiłem - wiarygodność. Platforma Obywatelska mówiła "jesteśmy przeciwni". Część była za, część się wstrzymała, część wyjęła karty. W istocie była za! I sprawa druga: mamy dwa lata na implementację tych przepisów. Chciałem powiedzieć, że PiS dokona tego typu implementacji, że wolność będzie zachowana. Bo PiS jest partią wolności”.
Ważną deklaracją prezesa Kaczyńskiego były również słowa o nowej propozycji kierowanej do Polaków:
"Dobre prawo, równe dla wszystkich prawo plus sprawiedliwość równa się wolność. Dlatego od dziś nie będziemy o piątce PiS, będziemy mówili o "piątce plus". Plus to wolność! Powtarzam, Polska w dzisiejszym świecie pozostanie wyspą wolności. Dzięki Polakom i dzięki Prawu i Sprawiedliwości".
Po prezesie Jarosławie Kaczyńskim głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że rząd zjednoczonej prawicy walczy z bylejakością, paraliżem i bezwładnością w państwie i samorządach. Wszystkie działania rządu kierowane są na potrzeby Polaków, na ich codzienne problemy, a nie wydumane bolączki dotyczące niewielkiej ilości obywateli. Premier mówił również o sukcesach w Parlamencie Europejskim w sprawie tzw. „dyrektywy transportowej”, która mocno ograniczała konkurencyjności polskich usług w Unii. Dzięki wielkiej pracy europosłów z Polski, którzy przy współpracy dyplomacji rządowej powstrzymali próby przeforsowania niekorzystnych przepisów dla polskich firm, zablokowano szkodliwe przepisy dla Polski.
Premier również odniósł się do sprawy głosowania przepisów tzw. ACTA 2, gdzie ludzie z Koalicji Europejskiej mając pełne usta frazesów o wolności, zagłosowali przeciwko wolności w Internecie.
„My to będziemy starali się odkręcać, tak implementować, żeby było jak najwięcej tej wolności"- zapowiedział szef rządu, deklarując, że: „wszystkim naszym wspaniałym youtuberom, blogerom, influencerom, forumowiczom, wszystkim internautom - że będziemy walczyć o wolność słowa w Internecie".
Po wystąpienie premiera Mateusza Morawickiego nastąpiła prezentacja kandydatów do Parlamentu Europejskiego.
Na czele listy jest Anna Fotyga, na drugim miejscu jest Jarosław Sellin, trzecie miejsce Danuta Sikora, na czwartym jest Piotr Muller, na piątym Antoni Szymańskim na szóstym Arleta Kurzelewska, siódme miejsce dla Danuty Białooka-Kostrzewa, ósme Karol Rabenda, dziewiąte Patryk Demski, listę zamyka Mariusz Łuczyk.