Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni KatyńskiejDzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, obchodzony dla uczczenia pamięci ofiar sowieckiego terroru. Prawie 22 tysiące obywateli II RP zostało zamordowanych m.in. w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Twerze.

Oficerowie WP, policjanci, osoby które po 17 września 1939r.  dostały się do sowieckiej niewoli, decyzją najwyższych władz ZSRR podjętą w dniu 5 marca 1940 zostały uznane za jednostki nie rokujące na zmianę wrogiego nastawienia do Związku Sowieckiego i podjęto decyzje o ich rozstrzelaniu. Pierwsze egzekucje zaczęły się w kwietniu 1940 roku.

Data 13 kwietnia nie jest przypadkowa- 13 kwietnia 1942 roku Niemcy opublikowali informację o odnalezionych masowych grobach w Katyniu. Sowieci nie przyznawali się do tych mordów, twierdząc, że to Niemcy zamordowali polskich oficerów.

Kłamstwo katyńskie leżało u fundamentów założenia PRL-u , rodziny zamordowanych oficerów nie mogły nic mówić o tych tragicznych wydarzeniach. Katyń stał się wPRL-u symbolem propagandy sowieckiej, zakłamania komunistycznych władz polskich uprawiających retorykę narzuconą z Moskwy.

70 lat po odkryciu grobów w Katyniu, delegacja państwa polskiego z prezydentem RP profesorem Lechem Kaczyńskim oraz wieloma wybitnymi przedstawicielami parlamentu, administracji, kultury i sztuki, działaczy kombatanckich zginęła podczas tragicznego lotu do Smoleńska na obchody 70. rocznicy mordu w Katyniu.

Biuro poselskie posła Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego w 2017 roku zorganizowało wystawę "Zbrodnia katyńska" na chojnickim Stary Rynku- relacja