Liczy się Polska!Liczy się Polska

W dniu dzisiejszym (3 maja) poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński wraz z działaczami Prawa i Sprawiedliwości w Człuchowie, Chojnicach oraz Brusach promował Krajowy Plan Odbudowy i fundusze unijne pod hasłem ogólnopolskiej akcji #LiczySięPolska.

Pierwsze z trzech spotkań odbyło się w na rynku w Człuchowie- poseł mówił o możliwościach jakie dają środki unijne zarówno z perspektywy unijnej na lata 2021-2027 jak i Funduszu Odbudowy, swoistego planu Marshalla dla Europy pocovidowej. Musimy z tych środków skorzystać, te pieniądze muszą trafić do samorządów, po to żebyśmy mogli uchronić miejsca pracy, wprowadzać nowe innowacyjne rozwiązania do przemysłu, zmieniać infrastrukturę na bezpieczniejszą, szybszą i niezawodną oraz wdrażać projekty związane z ochroną zdrowia. Kluczowe dla powiatu człuchowskiego jest również przywrócenie pełnej funkcjonalności szpitala czego domagają się mieszkańcy całego powiatu, którzy muszą teraz jeździć do Chojnic, aby korzystać z usług medycznych. Poseł wyraźnie zaznaczył, że to powinien być priorytet dla władz samorządów powiatu człuchowskiego. Docelowo ze środków unijnych do powiatu człuchowskiego może trafić nawet 1,2 mld PLN.

Kolejne spotkanie wraz z samorządowcami Prawa i Sprawiedliwości odbyło się na Starym Rynku w Chojnicach. Dyrektor biura poselskiego, radny Rady Powiatu Chojnickiego Wojciech Rolbiecki  przedstawił najważniejsze inwestycje zrealizowane przez powiat chojnicki z funduszy unijnych. 104 mln PLN trafiły do samorządu powiatu chojnickiego od 2004 roku. Za te pieniądze zrealizowano m.in. ścieżki rowerowe w ramach Kaszubskiej Marszruty (ok. 15 mln), duże inwestycje zostały zrealizowane w ramach MOF-u chojnicko- człuchowskiego- termomodernizacja budynków użyteczności publicznej oraz wymiana źródeł zasilania na OZE (ok. 23 mln). Powiat chojnicki realizował również projekty związane ze szkolnictwem zawodowym (ponad 11 mln)- za te pieniądze zrealizowano rozbudowę bazy dydaktycznej, laboratoryjnej i pracowni szkół technicznych i medycznych. W najbliższym czasie ze źródeł zewnętrznych powiat musi sfinansować modernizację spalarni odpadów medycznych (koszt tego projektu to około 35 mln). Bez środków zewnętrznych nie uda się zrealizować tych zadań. W nadchodzącej perspektywie unijnej i ze środków Krajowego Planu Odbudowy do powiatu chojnickiego może trafić prawie 2 mld PLN. To ogromne pieniądze, które należy mądrze wykorzystać.

Bartosz Bluma radny Rady Miejskiej w Chojnicach, zrobił podsumowanie inwestycji wykonanych przez gminę miejską Chojnice. Środki, jaki zostały zainwestowane z funduszy unijnych w przedsięwzięcia wykonane przez miasto Chojnice to ponad 280 mln PLN. Największe i najważniejsze inwestycje miejskie współfinansowane ze pieniędzy unijnych to m.in. płyta Starego Rynku, bardzo duża inwestycja związana z gospodarką wodami ściekowymi i opadowymi wraz z modernizacja oczyszczalni ścieków, port jachtowy w Charzykowach, węzeł integrujący (bardzo duży remont dworca PKP i PKS wraz z otoczeniem). To tylko niewielki wycinek najważniejszych inwestycji wykonanych przez miasto Chojnice.

Kolejnym miejscem odwiedzonym przez posła i spotkanie z samorządowcami odbyło się w Brusach, gdzie burmistrz Witold Ossowski wraz z przewodniczącym RM Zbigniewem Łąckim i radnym Rady Powiatu Chojnickiego Markiem Rodzeniem przedstawił zadania sfinansowane ze środków europejskich oraz przedstawił jakie zadania będzie chciał sfinansować z nadchodzącej perspektywy unijnej i Krajowego planu Odbudowy.

Pieniądze unijne zmieniły Polskę, wszyscy to widzimy, wiele inwestycji służących na co dzień mieszkańcom Polski powiatowo- gminnej zostało wspartych pieniędzmi z Unii Europejskiej. Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński w każdym z dzisiaj odwiedzonych miast apelował o zgodne głosowanie w dniu 4 maja projektów ustaw, które pozwolą na wdrożenie Krajowego Planu Odbudowy i ratyfikację ustawy o zasobach własnych unii. Dzięki temu Polska otrzyma 770 mld PLN środków unijnych dla naszych samorządów, dla firm, dla nas wszystkich, bo przecież Liczy się Polska!

Relacje medialne:

TVP Gdańsk

Chojnice TV

Radio Weekend

 

20210503 14483220210503 144410IMG 0391