84. rocznica wybuchu II wojny światowej
Aktualności » 84. rocznica wybuchu II wojny światowej
1 września to data niezwykle ważna dla naszej Ojczyzny – 84 lata temu niemiecki najeźdźca nad ranem zaatakował Polskę. W wyniku zawartego paktu w dniu 23 sierpnia 1939 roku, pomiędzy III Rzeszą i Związkiem Sowieckim i jego tajnego załącznika dokonano podziału II Rzeczypospolitej Polskiej pomiędzy dwa zbrodnicze systemy totalitarne.
Chojnice, jako miasto graniczne w sposób szczególny zostały doświadczone przez Niemców. Już nad ranem około godziny 4.25 na chojnicki dworzec wjechał pociąg pancerny Wehrmachtu. Zginęli pierwsi kolejarze oraz podróżni. Chojnicka Dolina Śmierci jest symbolem niemieckiego terroru i mordów na ludności cywilnej, to w tym miejscu już jesienią 1939 r. dokonywano pierwszych masowych egzekucji mieszkańców powiatu chojnickiego.
Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński uczestniczył wraz sekretarzem Barbarą Urbańską oraz radnym Rady Powiatu Chojnickiego, Markiem Szmaglinskim i radnym Rady Miasta Chojnice, Bartoszem Blumą w chojnickich uroczystościach upamiętniających 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Delegacje, władze samorządowe złożyły kwiaty w miejscach upamiętniających ofiary II wojny światowej oraz zapaliły znicze na grobach na Cmentarzu Ofiar Zbrodni Hitlerowskich.
II wojna światowa i jej tragiczne skutki, są odczuwalne dla naszej Ojczyzny jeszcze dzisiaj, mimo prawie 80 lat od jej zakończenia. To nie tylko 6 mln naszych rodaków, którzy stracili życie w wyniku II wojny, to nie tylko zniszczone i rozgrabione państwo, to nie tylko to setki tysięcy Polaków, którzy po wojnie nie wrócili do Polski i nie mieli powrotu do Ojczyzny – ich domy znalazły się na terenie ZSRR, ale wielka trauma narodu i niewola sowiecka. W wyniku II wojny nasza Ojczyzny przez prawie 50 lat była pod okupacją sowiecką, nie mogliśmy się rozwijać, samo stanowić o naszym państwie – powiedział poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński po zakończeniu uroczystości.