10. rocznica katastrofy w Smoleńsku10. rocznica katastrofy w Smoleńsku

10 kwietnia 2010 roku, w sobotni poranek zatrzymał się czas dla wielu z nas. Wydarzyła się ogromna tragedia, katastrofa samolotu z delegacją lecącą do Katynia, aby w 70. rocznicę mordu na polskich oficerach oddać im hołd.

Katastrofa, która zabrała prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, marszałków Sejmu i Senatu, wielu parlamentarzystów, generałów Wojska Polskiego, duchownych, Prezesa Narodowego Banku Polski oraz działaczy niepodległościowych zaangażowanych w kultywowanie pamięci ofiar stalinowskiego mordu na oficerach.

Wielka solidarność Polaków po tej tragedii zjednoczyła nas wszystkich wokół Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu, gdzie tysiące Polaków oddawały hołd poległym na służbie pamięci uczestnikom delegacji. Wielka solidarność w przeżywaniu tej narodowej żałoby jest wspominana cały czas jako wyraz jedności Narodu polskiego w chwilach ciężkich i wymagających.

To już 10 lat od tamtych wydarzeń. 10 długich lat, w czasie których tak wiele wydarzyło się w życiu każdego z nas. Jednak ten 10 kwietnia 2010 roku na trwałe się wpisał w tragiczne wydarzenia naszej historii, które odcisnęły piętno na nas wszystkich. Dzisiaj po latach zastanawiam się jakby wyglądała Polska gdyby nie doszło do tej tragedii, gdzie byłaby nasza Ojczyzna gdyby nadał żyli i pracowali na rzecz dobra wspólnego i Polaków ci wszyscy, którzy zginęli w Smoleńsku?

Od kilku lat w Chojnicach wraz z księdzem proboszczem Januszem Sikorą, doktorem Krzysztofem Dziekanem członkowie Prawa i Sprawiedliwości w Chojnicach oraz moje biuro poselskie przy wielkim wsparciu dowództwa i żołnierzy 34. Chojnickiego Batalionu Radiotechnicznego organizowało uroczyste obchody kolejnych rocznic katastrofy w Smoleńsku. W tym roku, ze zrozumiałych względów tych uroczystości nie będzie w kwietniu. Najprawdopodobniej uroczystości będą zorganizowane w późniejszym czasie, po ustaniu zagrożenia związanego z pandemią koronawirusa. Mimo wszystko, w tym dniu wracam pamięcią do tej wielkiej tragedii i modlę się w intencji ofiar i ich rodzin.

Cześć Ich pamięci!

W dniu dzisiejszym (10 kwietnia) wraz z przedstawicielem Komitetu Terenowego Prawa i Sprawiedliwości złożyłem kwiaty pod tablicą upamiętniającą tragiczny lot do Smoleńska. W krótkiej modlitwie modliliśmy się o łaskę Zbawienia dla wszystkich ofiar tego lotu.

20200410 101803