Święto NiepodległościŚwięto Niepodległości

10 listopada poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński uczestniczył w społecznych obchodach Narodowego Święta Niepodległości organizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość. O godzinie 8.00 w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu odbyła się msza święta w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku.

W południe Prezydent Andrzej Duda osłonił tablicę poświęconą Żołnierzom Niezłomnym wmurowaną w filar Grobu Nieznanego Żołnierza, Aleksander Mikołaj Mrówczyński wraz z parlamentarzystami PiS uczestniczył w tych uroczystościach. Tablica upamiętnia dziewięć akcji przeprowadzonych przez żołnierzy antykomunistycznego podziemia, podczas których uwolniono z ubeckich katowni więźniów politycznych i żołnierzy z oddziałów, dla których wojna nie zakończyła się w maju 1945 roku.

11 listopada poseł wraz z małżonką i liczną delegacją członków Komitetu Terenowego Prawo i Sprawiedliwość w Chojnicach uczestniczył w powiatowych obchodach Święta Niepodległości w Chojnicach. O godzinie 11.00 pod pomnikiem Orła zgromadziły się poczty sztandarowe, władze samorządowe, delegacje, uczniowie. Starosta powiatu Chojnickiego wygłosił okolicznościowe przemówienie, złożono kwiaty pod pomnikiem. Następnie wszyscy udali się pod pomnik Chrystusa Króla gdzie złożono wiązanki i wieńce.

O godzinie 12.00 w Bazylice pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Mszę prowadził ksiądz dziekan Jacek Dawidowski, a homilię wygłosił ojciec Marek Karczewski, proboszcz parafii Chrystusa Króla i Błogosławionego Ojca Daniela Brottier w Chojnicach. Ojciec Marek homilię rozpoczął od cytatu z liryku Jana Kasprowicza „Rzadko na moich wargach…”, w którym Ojczyzna jest określona jako „krwią przepojonym wyrazem”. W trakcie homilii wielokrotnie wracano do naszej tragicznej historii, walki o wolność, powstań, ale też silnego przywiązania do świętej wiary katolickiej, tradycji chrześcijańskiej. „Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem/ Polska jest Polska, a Polak Polakiem”. Ten dwuwiersz jednoznacznie pokazuje związek pomiędzy tożsamością narodową i katolicyzmem. Ojciec nawiązał również do tzw. czarnych marszów zwolenników aborcji na życzenie, które kilka tygodni temu przeszły przez Polskę. Wolność to również ochrona życia, życia nienarodzonych dzieci.

Po mszy świętej poseł uczestniczył w otwarciu wystawy poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i jego żołnierzom, która jest eksponowana w podziemiach kościoła gimnazjalnego.

IMG 3166IMG 3165

IMG 3173