Uroczystości rocznicowe w MęcikaleUroczystości w Męcikale

21 marca 1944 niemiecki okupant dokonał w okolicach Męcikału likwidacji oddziału partyzantów Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski". Partyzanci Chojnickiej Powiatowej TOW "Gryf Pomorski" /kryptonim oddziału "Cis"/ stacjonowali w bunkrze Zielony Pałac. W nierównej walce zginęło 7-miu partyzantów. Z obławy uratowało się tylko dwóch partyzantów, dowódca Henryk Grabosz i Jan Bronka.

Dzisiaj w dniu 78. rocznicy walki z niemieckim okupantem w Męcikale odbywały się uroczystości, upamiętniające bohaterską walkę Polaków z 350 osobowym oddziałem SS i żandarmerii.

W uroczystościach wziął udział dyrektor biura poselskiego posła Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego, Wojciech Rolbiecki, który reprezentował posła oraz liczna reprezentacja radnych Prawa i Sprawiedliwości /Marek Rodzeń, Marek Szmaglinski i Bartosz Bluma/. W Męcikale był również obecny wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk, władze samorządowe, poczty sztandarowe, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i bardzo dużo młodzieży, uczniów szkół.

Uroczystości zorganizowała grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego "Cis" Męcikał., które zostało oznaczone przez wojewodę nadanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Krzyżem Strażnika Pamięci Narodowej. W imieniu członków stowarzyszenia Krzyż odebrał prezes stowarzyszenia Wojciech Derewiecki.

Reprezentant posła Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego, podziękował członkom stowarzyszenia za ich działania i pracę na rzecz pamięci o tych strasznych czasach. Dzisiaj z zupełnie innej perspektywy patrzymy na pamięć narodową, na walkę o wolną ojczyznę niż rok temu. Sowiecka bestia znów podnosi pysk, nawiązując do najgorszych bolszewickich wzorców. Obyśmy już nigdy więcej nie musieli walczyć o Polskę w ziemiankach, bunkrach- zakończył Wojciech Rolbiecki.

Uroczystości w Męcikale to piękna lekcji patriotyzmu i historii, serdecznie dziękuję za pracę członkom i działaczom Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego "Cis" Męcikał.

IMG 20220321 WA0008IMG 20220321 WA0015IMG 20220321 WA0017