Uroczystości rocznicoweUroczystości rocznicowe

Kilkadziesiąt osób, mieszkańców Chojnic wzięło udział w uroczystościach obchodów 77. rocznicy śmierci siostry Adelgund Tumińskiej. Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński wraz ze współpracownikami, delegacja Komitetu Terenowego PiS Chojnice, Akcji Katolickiej oraz bardzo licznej grupy Rycerzy Kolumba złożyli kwiaty na grobie zamordowanej franciszkanki.

Po krótkiej modlitwie przy grobie siostry Tumińskiej, delegacje udały się pod tablicę, umieszczoną na budynku w którym sowieccy żołnierze dokonali bestialskiego gwałtu i mordu na siostrze. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Uroczystą Mszę świętą odprawił ks. dziekan Jacek Dawidowski, homilię wygłosił ks. dr Janusz Chyła, który podkreślał znaczenie pamięci dla przyszłości każdej wspólnoty, narodu. Siostra Adelgund oddała to co najcenniejsze, najdroższe, oddało swoje życie w obronie innych, oby nigdy więcej nie musiało dochodzić do takich aktów heroizmu, podkreślił ks. Chyła.

Po 6 latach okupacji i brunatnego niemieckiego faszyzmu, chojniczanie oczekiwali czego innego od wyzwolicieli spod znaku komunistycznego totalitaryzmu, niestety doczekali się gwałtów, rabieży i kolejnego terroru, którego ofiarą była siostra Tumińska, powiedział ks. Janusz.

W czasie Mszy świętej wierni modlili się o rychłą beatyfikację siostry.

Z wielką satysfakcją obserwujemy,  z roku na rok, coraz więcej osób uczestniczących w rocznicowych obchodach. Kilka lat temu środowisko Prawa i Sprawiedliwości zainicjowało wspólną modlitwę przy grobie siostry w dniu rocznicy jej śmierci, na początku było to kilka osób, co roku przybywa chojniczan, którzy pamiętają o tej niewinnej ofierze.

Relacje medialne:

TVP Gdańsk /Panorama od 17.35 /

weekendfm.pl

chojnice.com

 

 20220215 155047 res20220215 155124 res20220215 155919 res20220215 155906 res