Uroczystości 7. rocznicy katastrofy w Smoleńsku



Uroczystości 7. rocznicy katastrofy w Smoleńsku

10 kwietnia, w 7. rocznicę katastrofy w Smoleńsku w Chojnicach i Brusach odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczny lot i jego ofiary.

O godzinie 8.41 w Brusach, przy rondzie imienia Macieja Płażyńskiego delegacja członków Komitetu Terenowego Prawo i Sprawiedliwość złożyła w imieniu posła wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą osobę marszałka Sejmu RP.

Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński uczestniczył w obchodach rocznicy w Chojnicach, w kościele pod wezwaniem Świętej Jadwigi Królowej, gdzie została odprawiona uroczysta Msza święta w intencji ofiar katastrofy. We Mszy świętej wzięło udział kilkuset mieszkańców powiatu i oficjalne delegacje. Głównym celebransem był ksiądz doktor Janusz Chyła, w koncelebrze modlili się ksiądz dziekan Jacek Dawidowski oraz ksiądz proboszcz Jerzy Sikora. Uroczystą oprawę Eucharystii zapewnił chór Consono z parafii Matki Bożej Królowej Polski pod dyrekcją Franciszka Orzłowskiego.

W homilii ksiądz doktor Janusz Chyła podkreślił znaczenie ogromnej jedności Polaków 10 kwietnia 2010 roku. Jedności, która wynika z naszej tradycji, kultury i dziedzictwa chrześcijańskiego. Z drugiej strony zwrócił uwagę na to, że nie wszystkim podobała się ta jedność, nie wszystkim na niej zależało powiedział mówiąc o utrwalaczach kłamstwa katyńskiego i przemyśle pogardy wobec osób modlących się na Krakowskim Przedmieściu. Żałoba po Smoleńsku na zawsze połączyła Katyń i Smoleńsk. Zwrócił uwagę na to jak kończy się każdy system totalitarny, który z definicji chce budować powszechną szczęśliwość, a kończy się zawsze tak samo- terrorem, upodleniem jednostki i mordami.

Po Mszy świętej odbyły się uroczystości przy tablicy upamiętniającej tragedię w Smoleńsku z udziałem asysty honorowej 34. Chojnickiego Batalionu Radiotechnicznego. Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania 4 zwrotek Mazurka Dąbrowskiego. Oficer prowadzący uroczystości odczytał apel pamięci, w którym zostały wspomniane między innymi ofiary zbrodni katyńskiej, ofiary sowieckich wywózek na wschód i tragicznego lotu do Smoleńska. Żołnierze batalionu oddali salwę honorową.

Poseł Aleksander Mrówczyński w swoim przemówienie zwrócił uwagę na rolę pamięci i prawdy w historii Polski, prawdy o którą walczyły pokolenia Polaków i pamięci o naszych bohaterach, ofiarach wojen, powstań. Przecież delegacja, której ofiary dzisiaj opłakujemy leciała oddać hołd ofiarom zbrodniczego systemu sowieckiego, bo Polacy pamiętają i potrafią uczcić tych, którzy zginęli za Ojczyznę. Na sztandarze wojska widzimy dewizę Bóg, Honor, Ojczyzna- to dewiza, która powinna fundamentem budowy wartości. Prawda, albo fałsz- nie ma trzeciej drogi. Poseł serdecznie dziękował za liczny udział w tegorocznych uroczystościach.

Kwiaty pod tablicą upamiętniającą tragiczny lot 10 kwietnia 2010 roku złożyły następujące delegacje:

Poseł na Sejm RP Aleksander Mikołaj Mrówczyński, Dowódca 34. Chojnickiego Batalionu Radiotechnicznego ppłk. Jacek Czajkowski, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Człuchowie ppłk. Ireneusz Stosik, z-ca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach Ernest Szczepański, Burmistrz Miasta i Gminy Czarne Piotr Zabrocki, Poseł na Sejm IV i VI kadencji Jacek Kowalik, uczniowie Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z Kamienia Krajeńskiego oraz delegacja Komitetu Terenowego Prawo i Sprawiedliwość w Chojnicach.

Relację z uroczystości przygotował zespół ChojniceTV:

http://chojnice.tv/wideo-3143-Smoleńska_msza_przy_ul._Wiśniowej_po_raz_pierwszy_z_wojskową_asystą