Uchwała Sejmu RP



Uchwała Sejmu RP

13 stycznia 2023 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jednogłośnie przyjął uchwałę, która ustanawia 2 października Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r.

Inicjatorem i pomysłodawcą uchwały jest Roman Dambek prezes Kaszubsko – Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski. W imieniu wnioskodawców projekt uchwały przedstawiał poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński.

W uzasadnieniu uchwały podkreśla się ludobójczy charakter niemieckiej zbrodni na terenie ówczesnego województwa pomorskiego. Wnioskodawcy przypominają, że z około 16 tysięcy Polaków zamordowanych przez okupanta we wrześniu 1939 roku, aż 11 tysięcy zamordowano na Pomorzu. Do końca 1939 roku śmierć z rąk Niemców poniosło na samym Pomorzu 30 tysięcy Polaków.

Szpęgawsk, Piaśnica, chojnicka i fordońska Dolina Śmierci, Rudzki Most, Karolewo i Radzim koło Sępólna Krajeńskiego to tylko kilka z prawie 400 miejsc kaźni obywateli II Rzeczypospolitej na Pomorzu.

Ustanowiony decyzją Sejmu Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 r. jest symbolicznym hołdem dla wszystkich zamordowanych przez niemieckiego okupanta na Pomorzu. Wielu z nich nie jest do dzisiaj zidentyfikowanych, ich szczątki spoczywają w ziemi.

Ten dzień jest niezwykle ważny dla nas, mieszkańców Chojnic, którzy w Dolinie Śmierci spotykali się co roku 1 września w kolejne rocznice wybuchu II wojny światowej. Będziemy mieli okazję w sposób szczególny już w tym roku upamiętnić księży, działaczy społecznych, nauczycieli, przedsiębiorców w bestialski sposób rozstrzeliwanych przez Selbstschutz. Bardzo się cieszę, że miałem zaszczyt przedstawić Sejmowi projekt uchwały przygotowany przez członków Stowarzyszenia im. TOW Gryf Pomorski- przekazał poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński.

uchwala.pdf

  wystapienie-uchwala.mpeg