Poświęcenie kapliczki i tablicy pamiątkowej w RytluPoświęcenie kapliczki i tablicy pamiątkowej w Rytlu

W dniu 29 września poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński wziął udział w uroczystościach odsłonięcia kapliczki w Rytlu upamiętniającą 2 rocznicę tragicznej nawałnicy, która nawiedziła powiat chojnicki w sierpniu 2017 roku.

„Natura jest naszym domem – na dobre i na złe. Kto ją zrozumie, ten jej wybaczy”- takie słowa lokalnego artysty- poety, malarza i architekta Jana Sabiniarza znalazły się na tablicy umieszczonej na wielkim kamieniu polnym przy kapliczce z figurą Matki Boskiej Różańcowej.

Sama kapliczka jest pełna symboliki odwołującej się do tamtych tragicznych wydarzeń. Okorowany, z połamanymi konarami pień bukowy jest symbolem wielkiej siły żywiołu, który połamał lasy. Przekrzywiony dach ukazuję siłę niszczącego wiatru, który zrywał dachy z budynków. Uszkodzone pokrycie z dachówki na jednej stronie dachu kapliczki ukazuje zniszczenia materialne, których doświadczyli mieszkańcy Rytla 2 lata temu. Z drugiej strony dachu jest pełne pokrycie połaci kapliczki- to symbol odbudowania domów ze zniszczeń nawałnicy. Na dachu kapliczki są dwa krzyże- nawałnica zabrała życie 5 osób w naszym powiecie. Matka Boska znajdująca się w kapliczce jest potwierdzeniem wiary w cud jaki się wówczas wydarzył- mieszkańcy Rytla wierzą, ze to Maryja ocaliła miejscowość od zupełnego zniszczenia.

Poświecenia kapliczki dokonał ksiądz Sylwester Bąk, proboszcz z Rytla.