Otwarcie wystawy i prelekcja- "Zbrodnia katyńska".



Otwarcie wystawy i prelekcja- "Zbrodnia katyńska".

W przededniu ataku Armii Czerwonej na Polskę- 16 września o godzinie 15.45 poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński dokonał symbolicznego otwarcia wystawy „Zbrodnia katyńska”. Wystawa składa się z kilkunastu planszy prezentowanych na Starym Rynku w Chojnicach i przedstawia najważniejsze fakty z mordu polskich oficerów dokonanego między innymi w Katyniu.

W trakcie otwarcia poseł powiedział, że naszym obowiązkiem i koniecznością jest pamięć historyczna i przywracanie dobrego imienia polskim żołnierzom. Musimy pamiętać i oddawać im hołd, oddali swoje życie za Polskę.

Po otwarciu wystawy, w podziemiach kościoła gimnazjalnego odbyła się prelekcja Mirosława Sprengera pracownika pionu edukacji Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Zbrodnia katyńska”. Prelegent nakreślił tło historyczne i cały kontekst mordów dokonanych na polskich żołnierzach, pogranicznikach, policjantach, żandarmach, pracownikach służby więziennej, którzy byli wśród ofiar. Preludium do zbrodni katyńskiej były czystki przeprowadzone wśród Polaków mieszkających na terenie ówczesnego ZSRR w latach 1937-1938, kiedy pod kierownictwem Nikołaja Jeżowa zamordowano ponad 100 tysięcy Polaków(!).

23 sierpnia 1939 roku, jest datą początku czwartego rozbioru Polski- Pakt Ribbentrop- Mołotow i jego tajny aneks były wyrokiem śmierci na II RP. Symbolicznym przypieczętowaniem postanowień paktu jest 28 września 1939 roku- spotkanie dwóch morderczych, totalitarnych systemów w Brześciu, po zajęciu praktycznie całej Polski.

Polscy żołnierze byli internowani w trzech dużych obozach na terenie ZSRR- Ostaszków, Kozielsk i Starobielsk. Szeregowcy zostali zwolnieni do domów, w obozach pozostali oficerowie.

Decyzja Biura Politycznego WKP(b) z dnia 5 marca 1940 roku była wyrokiem śmierci na więzionych oficerów- władze partii zleciły NKWD dokonanie egzekucji na więźniach. Mordu dokonano w kilku miejscowościach: Kalinin (Twer), Katyń, Charków, istnieją podejrzenia, że również w Kijowie, Chersoniu oraz Mińsku. Zwłoki zostały zakopane w Katyniu, Miednoje i Piatichatkach. Szacuje się, że oficerów, osób mundurowych zostało zamordowanych około 14 tysięcy.

Wśród ofiar mordu katyńskiego byli również więźniowie polityczni, lokalni liderzy, działacze społeczni, weterani wojny 1920 roku zamordowani w Bykowni i Mińsku- razem prawie 8 tysięcy rozstrzelanych.

Po podpisaniu układu Sikorski- Majski w czerwcu 1941 roku, zarówno generał Sikorski, jak i generał Anders dopytywali Stalina, gdzie są oficerowie Wojska Polskiego internowani we wrześniu 1939 roku. Stalin cynicznie odpowiedział, że uciekli do Mandżurii.

W kwietniu 1943 roku, Niemcy ustami mistrza propagandy Josepha Goebbelsa ogłosili światu, że w okolicach Smoleńska znaleziono masowe groby polskich oficerów. Rosjanie oczywiście nie przyznali się do niczego, twierdząc, że to Niemcy dokonali mordu po wkroczeniu na tereny ZSRR. Pochodną tej informacji było zerwanie stosunków pomiędzy Polską i ZSRR.

Kłamstwo katyńskie przez całe lata PRL-u było powielane przez propagandę komunistyczną, stało się kłamstwem założycielskim PRL-u. Rosjanie dopiero w latach 90-tych XX wieku oficjalnie przyznali się do mordu katyńskiego.

 

Relacja zespołu Chojnice.tv:

http://chojnice.tv/wideo-3481-Lekcja_historii_o_Katyniu_w_Collegium_ARS

IMG 3650IMG 3648IMG 3665IMG 3671 1