Konferencja prasowa posłaKonferencja prasowa posła

28 czerwca poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński przedstawił na konferencji prasowej podsumowanie działalności parlamentarnej i biura poselskiego za okres prawie 2 miesięcy.

Podczas konferencji prasowej został również zaprezentowany kandydat w wyborach uzupełniających (po wygaszeniu mandatu przewodniczącego RM) do Rady Miasta Chojnice. Kandydatem Komitetu Terenowego Prawo i Sprawiedliwość w Chojnicach jest Patryk Tobolski.

Poseł przekazał przedstawicielom mediów dezyderat kierowany do ministra infrastruktury i budownictwa, który jest bezpośrednim wynikiem posiedzenia wyjazdowego sejmowej Komisji Infrastruktury, które odbyło się 18 maja w Chojnicach. Dezyderat uchwalony przez posłów 21 czerwca dotyka bezpośrednio problemów infrastruktury w Chojnicach i DK 22 przebiegającej między innymi przez powiat chojnicki, człuchowski, starogardzki.

Aleksander Mrówczyński podsumował również spotkanie z ministrem edukacji narodowej Anną Zalewska podczas wyjazdowego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu do Spraw Rozwiązywania Problemów Mieszkańców Polski „powiatowo- gminnej”, które 2 czerwca odbyło się w Chojnicach.

Poseł wspomniał o swoich staraniach, żeby w Chojnicach powstała Sala Edukacyjna „Ognik”. Taka sala została kilka dni temu otwarta w Miastku. Ideą sali jest stworzenie miejsca, gdzie dzieci przedszkolne, szkolne i młodzież będą mogły zapoznać się z niebezpieczeństwami wynikającymi między innymi z nieuważnym obchodzeniem się z ogniem, ale również strażacy, ratownicy przedstawiają zasady bezpiecznego przebywania nad wodą, na lodzie. Poseł rozmawiał w tej sprawie z komendantem wojewódzkim PSP w Gdańsku. Jest wola pana komendanta, żeby taka sala powstała w Chojnicach. Jedynym problemem jest wydzielone miejsce przy komendzie w Chojnicach, ale zostaną podjęte działania, żeby takie miejsce wydzielić.

Dyrektor biura poselskiego Wojciech Rolbiecki przedstawił informację dotyczącą ekshumacji żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 roku podczas obrony Chojnic przed niemiecką agresją. Po roku od momentu rozpoczęcia działań przez biuro poselskie w celu ekshumacji polskich żołnierzy prezes IPN-u doktor Jarosław Szarek 21 czerwca podpisał decyzję o rozpoczęciu prac ekshumacyjnych. Prace mają odbywać się pod nadzorem archeologicznym i mają być zakończone do końca lipca br. Ewentualny pogrzeb szczątków (tzw. dochówek) będzie zorganizowany przez urząd wojewódzki, wojsko, samorządy,  stowarzyszenia, parafie i biuro poselskie i odbędzie się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Kościerskiej.

Od połowy września, w Chojnicach przez dwa tygodnie, dzięki inicjatywie biura poselskiego będzie eksponowana wystawa plenerowa poświęcona zbrodni katyńskiej. W przededniu  ataku sowietów na Polskę w 1939 roku na Starym Rynku w Chojnicach będzie zainstalowana wystawa, która zostanie poprzedzona wykładem naukowców z IPN-u poświęconym tłu zbrodni, jej przebiegu, ale również zakłamywaniu faktów przez komunistycznym reżim.

Poseł Aleksander Mrówczyński zaprosił mieszkańców powiatu na Rodziny Piknik Franciszkański w Borzyszkowach, który odbędzie się 2 lipca. Rozpoczęcie o godzinie 15.00. Piknik jest objęty patronatem posła na Sejm RP Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego.

Relacja zespołu ChojniceTV:

http://chojnice.tv/wideo-3322-Konferencja_prasowa_pos%C5%82a_Aleksandra_Mr%C3%B3wczy%C5%84skiego_z_28.06.2017

Konferencja była bezpośrednio transmitowana przez profil facebookowy Komitetu Terenowego Prawo i Sprawiedliwość Chojnice: https://www.facebook.com/PiS.Chojnice/. Zachęcamy do śledzenia naszego profilu.