82. rocznica wybuchu II wojny światowej



82. rocznica wybuchu II wojny światowej

Chojnice z pewnością należą do miejsc, które jako jedne z pierwszych doświadczyły okrucieństwa II wojny światowej rozpętanej przez Niemców. 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 na chojnicki dworzec, zamiast planowego pociągu relacji Berlin- Królewiec wjechał pociąg pancerny Wehrmachtu. Zginęli pierwsi Polacy, chojniczanie, którzy byli na dworcu; kolejarze, podróżni, generalnie cywile to pierwsze ofiary II wojny w mieście.

W Chojnicach po raz pierwszy zorganizowano uroczystości o świcie, o symbolicznej godzinie 4.45 spotkaliśmy się przy dworcu, przy pomniku, na którym wyryte nazwiska zabitych chojnickich kolejarzy, którzy zginęli w pierwszych minutach straszliwej wojny. Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński wraz z liczną delegacją członków Komitetu Prawo i Sprawiedliwość w Chojnicach- radnymi Rady Powiatu Chojnickiego i Rady Miasta Chojnice, o brzasku oddał hołd pierwszym ofiarom II wojny światowej w Chojnicach. Poseł w trakcie swojego wystąpienia podkreślił, że dzisiejsze spotkanie w tym miejscu, w godzinie ataku Niemców na Polskę jest przepiękna lekcją historii.

Święty Jan Paweł II w książce "Pamięć i tożsamość" mówił o XX-wiecznym totalitaryzmie w Europie, na świecie. Pamiętajmy i mówimy całemu światu: to my, Polacy jesteśmy ofiarami, nie agresorami. To w Polsce Niemcy hitlerowskie tworzyły obozy zagłady. To nie były polskie obozy zagłady. To jest nasz święty obowiązek! Powiedział Aleksander Mikołaj Mrówczyński.

Poseł w swoim wystąpieniu nawiązał do rozpoczynającego się roku szkolnego: Dzieci i młodzież nie poszły do szkoły. To był dla nich wielki ból. Zamiast pierwszego dzwonka 1 września 1939 r. w Chojnicach usłyszeliśmy pierwsze strzały

Drugim ważnym akcentem obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej było symboliczne otwarcie wystawy poświęconej pracom archeologicznym prowadzonym w chojnickiej Dolinie Śmierci . To w tym miejscu już jesienią 1939 roku Niemcy rozpoczęli masowe egzekucje działaczy organizacji społecznych, przedsiębiorców. Ostatnim akcentem mordów w Dolinie Śmierci było zamordowanie około 150 osób, żołnierzy podziemia, którzy zostali przypędzeni do Chojnic z Bydgoszczy pod koniec stycznia 1945 roku, tuż przed wkroczeniem do Chojnic Rosjan. Wszyscy zostali zamordowani, a ich szczątki spalono. Od maja ubiegłego roku, zespół dra Dawida Kobiałki pracował na miejscu kaźni i z wielkim pietyzmem wydostał z ziemi spalone szczątki Polaków. Efekty prac zostały zaprezentowane na Starym Rynku w Chojnicach, w samo południe odbyło się otwarcie wystawy prezentującej efekty prac archeologów. Posła Aleksandra Mikołaja Mrówczyńskiego reprezentował na tych uroczystościach radny Rady Powiatu Chojnickiego Marek Szmaglinski.

Zwyczajowo 1 września spotykaliśmy się w Dolinie Śmierci na Mszy świętej pod przewodnictwem JE Biskupa Peplińskiego. W tym roku, o godzinie 16.00 delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającej miejsce kaźni Polaków. Msza Święta w intencji Ojczyzny, ofiar II wojny światowej z udziałem władz samorządowych, nauczycieli i uczniów została odprawiona przez JE Księdza Biskupa Arkadiusza Okroja w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Chojnicach. Poseł wraz z członkami Komitetu Terenowego PiS uczestniczył w Eucharystii.

W homilii ksiądz biskup podkreślił znaczenie ofiary życia zamordowanych w Dolinie Śmierci dla przyszłych pokoleń, jako symbol patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Każde pokolenie coś po sobie zostawia, Wy młodzieży też na pewno zostawicie coś godnego naśladowania po sobie, macie piękne wzorce w historii Polski- podkreślił biskup.

IMG 20210901 WA0006IMG 20210901 WA0007IMG 20210901 WA001420210901 155558 res20210901 161834 res20210901 161825 resIMG 20210901 WA0005