74. rocznica wybuchu powstania warszawskiego



74. rocznica wybuchu powstania warszawskiego

Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński i członkowie komitetu terenowego Pis Chojnice, w dniu 1 sierpnia uczestniczyli w uroczystej Mszy świętej w intencji powstańców i cywilnych ofiar niemieckiej pacyfikacji miasta.

Msza święta pod przewodnictwem księdza Wojciecha Klundra, proboszcza parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Silnie zgromadziła licznych wiernych z Silna, Chojnic, Charzyków, Ogorzelin. W czasie homilii ksiądz Wojciech Klunder wspominał osoby duchowne, które wspierały swoją modlitwa i sakramentami młodych harcerzy z Szarych Szeregów, żołnierzy Armii Krajowej oraz cywilów. Ponad 100 księży kapelanów służyło w czasie powstania. To była wojna Dawida z Goliatem, pojedynek skazany na porażkę przy bierności Sowietów i nikłej pomocy aliantów. Pojedynek w słusznej sprawie, w bitwie o wolność i honor. Ta młodzież walczyła z Niemcami ze słowami Bóg, Honor, Ojczyzna, a nie „róbta co chceta”, oni walczyli o Polskę pod biało-czerwoną flagą a nie pod tęczową. Przejmującą homilia była poparta licznym cytatami ze wspomnień powstańców.

Po Mszy świętej wierni zgromadzili się na zewnątrz kościoła przy grobie księdza Kazimierza Lechczyńskiego, proboszcza parafii w Silnie w latach 1953-1983, który aktywnie pomagał w powstaniu warszawskim. Jako młody franciszkanin w wieku 24 lat, pomagał sierotom już w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku. Po zakończeniu powstania jesienią 1944 roku, w Niepokalanowie prowadził sierociniec dla dzieci, których rodzice zginęli w powstaniu. Po wkroczeniu Sowietów do Warszawy, wrócił do stolicy i działał w ramach Caritasu pomagając warszawiakom, w szczególności dzieciom. Po 1948 roku musiał uciekać ze stolicy, zmienić nazwisko i wyjechać na Pomorze, ponieważ UB zainteresowało się jego osobą. Ksiądz Stanisław był budowniczym kościoła w Silnie.

Nie ma przyszłości bez przeszłości rozpoczął swoje przemówienie poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński. Musimy pamiętać o tej wielkiej ofierze krwi złożonej na ołtarzu wolności, to dzięki nim mamy taką Polskę, wolną i niezależną. Musimy pamiętać o tych młodych ludziach, którzy stanęli do beznadziejnej walki.

Kwiaty na grobie księdza Lechczyńskiego złożył poseł oraz delegacje komitetu PiS Chojnice, Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego oraz wójt gminy Chojnice.

Relacja zespołu Chojnice TV: http://chojnice.tv/wideo-4000-W_Silnie_uczczono_pamięć_powstańców_warszawskich_i_Ks.S.Lechczyńskiego

posel przemowa