40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego



40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku, decyzją Rady Państwa na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (niekonstytucyjnego organu), na czele której stał znienawidzony generał Wojciech Jaruzelski na terenie całego kraju wprowadzony został stan wojenny. Dzisiaj obchodzimy 40. rocznicę tych tragicznych i bardzo smutnych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny.

Stan wojenny był odpowiedzią komunistycznej władzy na rosnący w siłę NZZZ Solidarność, który po strajkach w sierpniu 1980 roku został uznana za legalny związek zawodowy i zrzeszał coraz więcej ludzi. Strona rządowa widziała i doskonale czuła niezadowolenie społeczne wynikające z kryzysu państwa, a którego wyrazicielem byli ludzie Solidarności. Remedium na niezadowolenie społeczne i utrzymanie się przy władzy miał być stan wojenny.

Stan wojenny to około 100 ofiar śmiertelnych, ale najtragiczniejsze są wydarzenia na kopalni Wujek w Katowicach, gdzie zamordowano 9-ciu strajkujących górników, a 23 zostało rannych. Ta tragiczna masakra w wykonaniu MO, ZOMO i LWP z 16 grudnia, stała się symbolem makabry stanu wojennego i krwawej junty Jaruzelskiego, najmłodszy zamordowany (Andrzej Pełka) miał 19 lat. W nocy z 12 na 13 grudnia internowano ponad 10 tysięcy działaczy NSZZ Solidarność, a związek zdelegalizowano.

Stan wojenny ograniczał swobody obywatelskie, wprowadzono kontrolę korespondencji, rozmów telefonicznych, ograniczono wydawnictwa gazet, książek, wprowadzono godzinę policyjna i zakaz swobodnego poruszania się po terenie Polski. Część zakładów pracy zostało zmilitaryzowanych. Na ulicach polskich miast stało wojsko, patrole MO i ZOMO były codziennością. Wiele polskich rodzin obawiało się o los swoich bliskich, którzy zostali internowani. To były bardzo smutne święta Bożego Narodzenia dla całej Polski.

W Chojnicach również miały miejsce internowania- internowano m.in. działaczy NSZZ Solidarność z Zakładu Taboru Kolejowego oraz strajkującego Mostostalu.

Dzisiaj, po latach od tych tragicznych wydarzeń wspominany przede wszystkim ofiary śmiertelne wojny jaruzelsko- polskiej, wojny, którą sowiecki namiestnik wypowiedział własnej Ojczyźnie.

W 2002 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Uchwała została przyjęta przez aklamację .