12. rocznica katastrofy w Smoleńsku- Chojnice12. rocznica katastrofy w Smoleńsku- Chojnice

9 kwietnia w przededniu 12. rocznicy katastrofy w Smoleńsku w kościele pw. św. Jadwigi Królowej odbyła się uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar katastrofy delegacji do Katynia.

Msza święta koncelebrowana z udziałem proboszczów chojnickich parafii z dziekanem dekanatu na czele, ks. Jackiem Dawidowskim została odprawiona pod przewodnictwem księdza Ryszarda Ptaka.

W homilii, której głównym motywem była łacińska maksyma historia magistra vitae est /historia jest nauczycielką życia/ ksiądz Ptak odwoływał się do wspomnień z historii, w tym własnej rodziny i swoich doświadczeń. Wspominał dzieło śp. profesora Lecha Kaczyńskiego jakim jest Muzeum Powstania Warszawskiego i wrażenie, jakie na księdzu zrobiła wizyta w tym muzeum. To muzeum wpisuje się w jasną narrację- dla nas Polaków, nie ma wątpliwości, kto wywoływał II wojnę światową, kto jest odpowiedzialny za te mordy, zniszczenia, za ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Musimy o tym ciągle mówić i przypominać. Celebrans przypomniał również wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Hucie Pieniackiej 2009 roku, w miejscu kaźni Polaków w czasie rzezi wołyńskiej. Prawda Was wyzwoli i pozwoli zbudować lepsza przyszłość dla Polski i Ukrainy- to słowa śp. Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane w tym miejscu. To bolesna historia pomiędzy naszymi narodami. Mój Tata Tadeusz urodził się w 1929 roku, w okolicach miasta Kowel, na Wołyniu. Mój Tata miał wówczas 14-15 lat, doskonale pamiętał jak musieli uciekać, żeby ratować swoje życie. Piękna jest dzisiaj postawa narodu polskiego, w tych chwilach, biorąc pod uwagę tą trudną przeszłość. 13 kwietnia 1943 roku armia hitlerowska odkryła masowe groby w Katyniu, ogłosił światu, ze za tym morderstwem stoi Rosja sowiecka. Zamordowano ponad 21 tysięcy polskich obywateli, oficerów, policjantów. Stalin uznał, że Ci ludzie, są wrogami władzy sowieckiej, nie da się niczego zmienić w ich myśleniu i podejściu, trzeba ich zabić. Ksiądz Ryszard wspomniał również słowa Lecha Kaczyńskiego wypowiedziane w Gruzji, na rynku w Tbilisi, po agresji Rosji na Gruzję w sierpniu 2008 roku, które niestety okazały się prorocze- dziś to jest Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później być może przyjdzie czas na Polskę. Swoistą klamrą spinającą te wszystkie wydarzenia jest tragiczny lot do Smoleńska w 2010 roku- polska delegacja leciała oddać gołd zamordowanym przez Sowietów polskim oficerom. Wiedza i świadomość historyczna jest niestety coraz gorsza podsumował gorzko kaznodzieja.

Po Mszy świętej, odbyły się dalsze uroczystości przy tablicy poświęconej ofiarom tragicznego lotu do Smoleńska. Apel pamięci i uroczystości przygotowali żołnierze 34. Chojnickiego Batalionu Radiotechnicznego.

Relacja zespołu ChojniceTV: relacja

20220409 171718