106. rocznica odzyskania niepodległości
Aktualności » 106. rocznica odzyskania niepodległości
11 listopada, po 106 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński wraz z pracownikami biura poselskiego, członkami Komitetu Terenowego PiS i radnymi wziął udział w uroczystościach powiatowych obchodów 106. rocznicy odzyskania niepodległości.
Uroczysta Msza święta w intencji ojczyzny i samorządu została odprawiona w bazylice mniejszej.
106 lat temu, 11 listopada świat celebrował zakończenie I wojny światowej - największego konfliktu zbrojnego w cywilizowanym świecie, konfliktu który zabrał 14 milionów ludzkich istnień i przemodelował ówczesną Europę.
Dzięki wieloletniemu wysiłkowi kilku pokoleń Polaków, walczących o odzyskanie niepodległości w kolejnych narodowowyzwoleńczych powstaniach skierowanych przeciwko zaborcom oraz działalności dyplomatycznej trójki ojców naszej niepodległości – Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego Polska wróciła na mapę świata.
Po 123 latach zaborów, okrojona względem potęgi terytorialnej z 1772 roku Rzeczpospolita wywalczyła niepodległość wysiłkiem tysięcy walczących o nią - od Konfederatów Barskich, powstańców Insurekcji Kościuszkowskiej, Powstania Styczniowego i Listopadowego. Skazania na katorgę i zesłanie w śniegi Syberii, konfiskowanie majątków ziemskich, rabunkowa gospodarka zaborców nastawiona na eksploatację, rugi pruskie i bismarckowska Hakata, wymuszona Wielka Emigracja - to wszystko zakończyło się wraz z układem rozejmowym z 11 listopada 1918 roku.
Skończył się czas, kiedy brat stawał przeciwko bratu będąc wcielonym do armii zaborców. Całe pokolenia czekały na ten dzień, który był wymodlony i przewidywany w dziełach romantycznych wieszczów narodowych. Polska odzyskuje niepodległość, może budować swoje państwo, kultywować wiarę przodków, mówić i modlić się w języku polskim.
Część ziem polskich wróciła do II Rzeczypospolitej dopiero na początku 1920 roku, w tym ziemie Pomorza i część Kujaw, co dały wyczekiwana wolność m.in. mieszkańcom powiatu chojnickiego.
Oddaję hołd kolejnym pokoleniom powstańców, którzy zbrojnie walczyli o naszą wolność, oddaję hołd, tym którzy podejmowali się działań dyplomatycznych, oddaję hołd pierwszym politykom, parlamentarzystom i samorządowcom, wszystkim Polakom, którzy odbudowywali Najjaśniejszą Rzeczpospolitą z gruzów zaborów i Wielkiej Wojny. Jesteście dla mnie wzorem odwagi, pracowitości, ogromnego patriotyzmu i bezinteresownej pracy na rzecz dobra wspólnego jakim jest Polska.