103. rocznica zaślubin Polski z morzem



103. rocznica zaślubin Polski z morzem

10 lutego 1920 roku w Pucku generał Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem.

Podczas 72. posiedzenia Sejmu RP, w dniu 8 lutego poseł Aleksander Mikołaj Mrówczyński wygłosił oświadczenie poselskie, w którym wspominał to ważne dla Pomorza i Polski wydarzenie.

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 10 lutego 1920 r. w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny z morzem zorganizowane dla uczczenia powrotu Polski nad Bałtyk. Reprezentujący Rzeczpospolitą gen. Józef Haller w czasie uroczystości mówił: Teraz wolny przed nami światy i wolne kraje, żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem białego orła. Cały świat stoi mu otworem.

Na mocy zapisów traktatu wersalskiego Polska odzyskała dostęp do morza Bałtyckiego na odcinku 147 km, na które składały się: brzeg Półwyspu Helskiego - 74 km, morze otwarte - 24 km, brzeg Zatoki Puckiej - 49 km. Na Pomorze wojska polskie wkroczyły 17 stycznia 1920 r. 18 stycznia odzyskały Toruń, 23 stycznia - Grudziądz, a 31 stycznia moje miasto Chojnice. 10 lutego dotarły do wybrzeża morskiego. Po ceremonii gen. Haller wjechał konno do morza i wrzucił w fale jeden z wręczonych mu platynowych pierścieni.

Na pamiątkę uroczystości zaślubin dokonano poświęcenia i wbicia w morze słupa z wyrytym od strony morza orłem Jagiellonów, a od strony lądu napisem: Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z gen. Hallerem na czele objęło na wieczyste posiadanie polskie morze.

Wysoka Izbo! Stało się to 103 lata temu. Cześć i chwała bohaterom, którzy odzyskali Polskę, odzyskali polskie Morze Bałtyckie.

transmisja